Chování v mešitě

Mešita není pouze pro muslimy. Je otevřena každému, kdo do ní přichází s dobrým úmyslem, s cílem získat nové informace nebo se chce jen seznámit s prostředím mešity. Přesto jsou tu určitá pravidla, která by měl každý návštěvník mešity respektovat, aby nenarušil určitou výjimečnost a posvátnost tohoto místa, aby bral ohled na probíhající modlitbu nebo páteční kázání.

Návštěvník by měl být oblečen tak, aby nebyla příliš odhalena nahota těla. Požadavky na oblečení jsou samozřejmě rozdílné pro muže a pro ženy. Muži by do mešity neměli přicházet v krátkých kalhotách nad kolena, a rovněž by měli mít zakryté břicho. Ženy by neměly mít odhalené nohy, břicho, ramena a neměly by mít ani hluboký výstřih. Šátek na hlavě pro nemuslimky není povinný, je však pro nás potěšující, když si některé návštěvnice pro vstup do mešity z respektu k ní přes vlasy šál nebo šátek dají. Všichni si v mešitě musí vyzout boty.

V mešitě se nehodí hlasitě mluvit. Pokud právě probíhá společná modlitba nebo páteční kázání, doporučuje se nemluvit vůbec. Pokud probíhá páteční promluva imáma, v klidu se posaďte za řadami sedících muslimů. Pokud probíhá jakákoliv modlitba, nesmí se procházet před modlícími se muslimy.

V žádném případě se neostýchejte na cokoliv zeptat. V islámu neexistují žádná tabu, o kterých by se nemělo mluvit. Nejlépe se zeptejte imáma nebo pracovníka kanceláře mešity. V mešitě můžete také získat řadu publikací.

Abyste přišli ve vhodný čas, je dobré si předem do mešity zavolat (viz adresář).