Zakát al-fitr

02.05.2021 13:01

Zakát al-fitr v ramadánu:
Každý muslim, který má jídlo na následující den, musí během ramadánu zaplatit „zakát al-fitr“. V našich podmínkách je doporučena částka nejméně 120,- Kč za každou osobu (platí se i za členy rodiny, včetně dětí). Zakát al-fitr je možné poslat na transparentní účet  Muslimské obce v Praze číslo: 7603967001 / 5500

Do poznámky napište: zakat al-fitr. Čím dříve, tím lépe, pomoc musí být rozdělena příjemcům ještě před sváteční modlitbou! Potom už by to bylo bráno jako běžná sadaqa.
Podle hadísu se zakát al-fitr platí v naturáliích, konkrétně 3,28 litru nějaké běžné trvanlivé potraviny (např. rýže, u které to odpovídá necelým 3 kg). Podle názoru řady učenců ho lze zaplatit i v penězích, pokud to je v daných podmínkách účelnější. Svůj zakat al-fitr můžete potřebným samozřejmě předat i přímo. Pokud během ramadánu otevřou modlitebny, měla by i tam být zvláštní schránka na zakat al-fitr.

Smyslem zakátu al-fitr je podpora nemajetných rodin před Svátkem přerušení půstu, aby si na svátek mohly pořídit vše potřebné, například nové oblečení a radovat se ze svátku.
Ať Alláh přijme náš půst a naše skutky v ramadánu.

—————

Zpět