Děkování Alláhovi za jeho dary
19.07.2019 10:19Páteční kázání 19. 7. 2019 (16. dhul-qiʽda 1440 H), šejch Ahmad Rajab, mešita v Praze
Chvála Alláhu. Jeho chválíme a Jeho o pomoc prosíme. Dosvědčuji, že není božstva kromě Alláha a že Muhammad (salla lláhu ʻalejhi wa sallam) je Jeho služebník a posel. „Vy, kteří jste uvěřili, chraňte se před trestem Alláha a říkejte slova správná! On napraví vám vaše skutky a odpustí vám vaše hříchy; a ten, kdo poslechne Alláha a posla Jeho, ten dosáhne nesmírného vítězství.“
K významným činům uctívání, jehož požehnáním je člověk obdařen nyní i později, patří děkování Vznešenému Alláhovi za dary, které nám věnoval. Alláh nám dává nespočet darů, jsou tak velkolepé a je jich tolik, že je nelze spočítat. Alláhovi patří chvála a dík.
Poděkování je definováno jako pokorné uznání milosti Toho, kdo ji dává.
Ibn al-Qajjim řekl: „Poděkování je stopa po milosti Alláhově, která zůstane na jazyku Jeho služebníka v podobě chvály a uznání, na srdci jako dosvědčení a náklonnost, na ostatních částech těla jako podvolení se vedení a poslušnost.
To dokazuje, že poděkování je postaveno na třech pilířích a těmi jsou:
1) uznání milosti srdcem
2) jeho vyslovení a chvála Toho, kdo dává, tedy Všemohoucího
3) jeho využití k poslušnosti vůči Tomu, kdo dává milost a prokazuje nám milost.
Vznešený Alláh pravil: „Buďte rodu Davidovu vděčni! Jak málo je však vděčných mezi služebníky Mými!“ (Sabá, 34:13) Tento verš znamená: „Rode Davidův, buďte vděční Alláhovi za to, čím vás obdaroval, tím, že budete poslušní a budete se řídit Jeho příkazy. Říká se, že služebníkem Alláhovým je ten, kdo vyjadřuje svůj vděk.
Abú Abdurrahmán Al-Hubalí řekl: „Modlitba je poděkování, půst je poděkování, všechno dobré, co vykonáš pro Alláha, je poděkování. Nejlepší poděkování je velebení.“ (podle ibn al-Džaríra)
Přikázání poděkování: Korán je plný příkazů poděkování, např. tato slova Vznešeného Alláha: „Buďte Mne pamětlivi a Já budu pamětliv vás, děkujte Mi a nebuďte nevděční!“ (Kráva, 2:152)
Pravil: „A uložili jsme člověku laskavost k rodičům jeho – neb nosila je matka jeho se samými nesnázemi a odstavila jej po dvou letech – řkouce: ‚Buď vděčný Mně i rodičům svým – neb u Mne je cíl konečný!‘“ (Luqmán, 31:14) Takto nás islám učí být vděčnými tomu, kdo pro nás udělal něco dobrého a prokazuje nám dobrou službu, a to v prvé řadě rodičům. Prorok (salla lláhu ʻalejhi wa sallam) řekl: „Kdo není vděčný lidem, není vděčný Alláhovi.“
Alláh to přikázal i našemu Prorokovi (salla lláhu ʻalejhi wa sallam) v jednom z veršů Koránu: „Naopak, Alláha uctívej a buď jedním z vděčných!“ (Skupiny, 39:66)
Přikázal to i věřícím. Alláh pravil: „Vy, kteří věříte, jezte z výtečných pokrmů, jež jsme vám uštědřili, a děkujte Alláhovi, jste-li Jeho služebníky!“ (Kráva, 2:172)
Jaké jsou plody vděku:
Je jednou z vlastností věřících:
Ve sbírce správných hadísů Muslima se traduje podle Suhajba (radia lláhu anhu), který vyprávěl, že Prorok (salla lláhu ʻalejhi wa sallam) řekl: „Jak úžasné je být věřícím. Ve všem je pro něj dobro. To se týká jedině věřícího. Když se má dobře, vyjadřuje svůj vděk Alláhovi a to je pro něho dobré. Když se mu přihodí něco nemilého, je trpělivý a to je pro něho ještě lepší.“
Důvod spokojenosti Alláha se Svým služebníkem:
Vznešený Alláh pravil: „Jste-li vděční, pak ve vás (Alláh) nalezne zalíbení.“ (Skupiny, 39:7)
Bezpečí před trestem:
Vznešený Alláh pravil: „Co by dělal Alláh s vaším trestem, budete-li vděční a uvěříte-li?“ (Ženy, 4:147)
Více dobra:
Vznešený Alláh pravil: „A pomněte, když Pán váš prohlásil: ‚Budete-li vděční, rozmnožíme pro vás dobré.‘“ (Abraham, 14:7)
Velká odměna na Onom světě:
Vznešený Alláh pravil: „… a My odměníme vděčné.“ (Rod cImránův, 3:145)
Varování před nevděkem:
K tomu nám postačí zmínit se o jednom příběhu ze Vznešeného Koránu o trestu pro nevděčné a popření milosti. Vznešený Alláh pravil: „A věru měli obyvatelé Sabá‘ v sídlech svých znamení: dvě zahrady – zprava i zleva. Živte se z přídělu obživy Pána svého a buďte vděčni! A je to země výtečná a Pán váš je odpouštějící. Avšak odvrátili se od Nás a poslali jsme na ně záplavu hráze a vyměnili jsme jejich dvě zahrady za jiné dvě s plody hořkými, tamaryšky a s několika málo stromy lotosovými. Takto jsme je odměnili za to, že byli nevděční – což takto odměňujeme někoho jiného než nevděčníky?“ (Sabá‘, 34:15 – 17)
Každý muslim by měl za každých okolností velebit Alláha, děkovat Mu za Jeho dobrodiní a při využívání tohoto dobrodiní být vůči Němu, Vznešenému Alláhovi, poslušný.
—————