12.1.: Promítání filmu Tantura a diskuze s historikem Ilanem Pappe

09.01.2024 08:20
Rezervujte si místo v kině Lucerna na Tanturu.
Vstup je volný, ale přednost budou mít rezervace. Pomůžete také s přehledem o účasti. Film je opatřen českými a anglickými titulky. Po filmu bude následovat diskuse s izraelským novým historikem Ilanem Pappe.
 
 
„Vytvořit bezpečné útočiště tím, že vyvoláte katastrofu pro druhé, není možné,“ říká izraelský historik Ilan Pappé o vzniku státu Izrael po druhé světové válce v mýty bořícím dokumentárním snímku Tantura.
Aby prozkoumal platnost tohoto silného tvrzení, soustředí se režisér Alon Schwarz ("Aidina tajemství") na izraelské přímořské město Tantura. Kdysi prosperující palestinskou arabskou rybářskou vesnici, která se stala místem masakru spáchaného sionistickou brigádou Alexandroni na počátku kampaně za ovládnutí Palestiny v roce 1948 - Izraelci vnímanou jako válka o nezávislost. Pro Palestince počátek jejich tragického vysídlení známý jako Nakba.
Podrobnosti o tom, co se před více než 70 lety odehrálo v Tantuře, zůstávaly dlouho utajeny - jde o tabuizované téma, které je v rozporu s idealizovaným sebeobrazem izraelského státu. Koncem 90. let však student Teddy Katz v rámci své magisterské práce vyzpovídal mnoho příslušníků židovských milicí, kteří se na tom podíleli. To, co následovalo a co to vyvolalo, není něco, co byste čekali v demokratické společnosti.
 
Délka: 85 min

Titulky: cz, ang.
 
Rok výroby: 2022

Datum lokální premiéry: 12. leden 2024
 
Země původu: Izrael
 

—————

Zpět